Zajedno pozivaju na hitna poboljšanja zakonodavstva EU-a o sjemenu, što je na dnevnom redu sljedećeg sastanka Vijeća od 9. do 10. prosinca.
Među 139 organizacija potpisnica su civilno društvo i poljoprivredne inicijative, regionalne sjemenske tvrtke, kao i organizacije za očuvanje prirode i razvoj. Dolje potpisane organizacije uključuju ARCHE NOAH, CIDSE, Oxfam, Solidagro, Slow Food… i hrvatske udruge Biovrt - u skladu s prirodom, Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođača (HSEP), ZMAG - Zelena mreža aktivističkih grupa.
Organizacije predstavljaju četiri zahtjeva za novo zakonodavstvo EU o sjemenu:
• Očuvanje i održivo korištenje lokalno prilagođene raznolikosti usjeva najvažniji je prioritet.
• Ljudsko pravo poljoprivrednika i vrtlara na žetvu, korištenje, razmjenu i prodaju vlastitog sjemena
mora se u potpunosti provoditi.
• Pristup raznolikih i lokalno prilagođenih sorti tržištu regionalnih proizvođača sjemena mora biti
olakšan.
• Novoodobrene sorte ne smiju ovisiti o pesticidima ili sintetičkim gnojivima.
Prijedlog Europske komisije ugrožava europsku poljoprivredu. Na temelju prijedloga, aktivnosti usmjerene na očuvanje rijetkih sorti - poput prijenosa reznica s ugroženih stabala jabuka ili dijeljenja ugroženih sorti graha - po prvi put bi ušle u definiciju tržišta i bile regulirane tim propisima. "Širom Europe, vrtlari i farmeri rade, često dobrovoljno, kako bi očuvali genetsku raznolikost usjeva za sadašnje i buduće generacije. Ti pojedinci uvelike pridonose našoj sigurnosti hrane. Ipak, kažnjavaju se složenim propisima namijenjenim komercijalnom tržištu sjemena ", kaže Magdalena Prieler, stručnjakinja za politiku sjemena u ARCHE NOAH. Nacrt zakona također ograničava ljudsko pravo poljoprivrednika da dijele vlastiti sadni material, sadržano u međunarodnom pravu.
U srpnju 2023. Europska komisija predstavila je nacrt nove uredbe o proizvodnji i stavljanju na tržište sjemena i sadnog materijala (npr. reznica voćaka ili sjemenskog krumpira). U travnju 2024. Europski parlament pozvao je na poboljšanja u zaštiti agrobiološke raznolikosti i prava poljoprivrednika. Razgovori ministara poljoprivrede još traju. Pregovori u trijalogu između Komisije, Vijeća i Parlamenta mogli bi započeti u proljeće 2025. pod poljskim predsjedanjem Vijećem.
Zajedničko pismo 139 organizacija upućeno je 27 ministara poljoprivrede EU, mađarskom povjereniku EU za zdravstvo Olivéru Várhelyiju, novom povjereniku za poljoprivredu Christopheu Hansenu, kao i članovima Odbora za poljoprivredu i okoliš Europskog parlamenta.
Pozivamo i Vas da podržite ovu inicijativu potpisivanjem PETICIJE.