Održan drugi seminar o participativnom upravljanju prirodnim resursima

25.04.2017.

U sklopu projekta Participativno upravljanje prirodnim resursima u Pučkom otvorenom učilištu u Velikoj Gorici 20.04. u srijedu je održan seminar sa ciljem zajedničkog osmišljavanja sadržaja na javnim gradskim prostorima. Na seminaru su se predstavile građanske inicijative velikogoričkog kraja koje rade na poboljšanju života u lokalnoj zajednici kroz bolje korištenje prirodnih resursa. Zanimljive aktivnosti kao što su obnova starih čardaka i preuređenje javnih objekata u Novom Čiču predstavili su iz KUD Novo Čiče.

U zajednici je bitno imati neku viziju, želju, imati dugoročni plan što mi želimo od tih nekih prostora koji su u našoj zajednici, a ne koriste se, i nisu adekvatni. Dugoročno se to treba planirati i razraditi. Vidjeli ste sav naš prostor. U zadnjih 6-7 godina u kojeg se nije moglo skoro ni ući, mi smo napravili jedan prostor kojeg razne delegacije posjećuju. Koristan je za naš grad, Turopolje i za širu zajednicu – rekao je Stipo Duvnjak, predsjednik KUD-a ”Čiče”.

Lijepa priča stiže iz Gradića gdje se odvija uređenje zelenih površina u kojoj sudjeluju građani i studenti Agronomskog fakulteta. Sadnja stabala planira se za jesen, a mještani su odlučili donirati po jednu sadnicu, u skladu s projektom kojeg su napravili studenti. Što je do sada učinjeno, ispričala nam je Davorka Križaj, savjetnica za urbanizam i uređenje grada u Upravnom odjelu za urbanizam i zaštitu okoliša Grada Velike Gorice.

Tijekom ove godine je obavljeno čišćenje, uključile su se i Hrvatske vode kad su vidjeli da smo se svi mi, i mještani i naš Upravni odjel i studenti s Agronomskog fakulteta tako entuzijastično angažirali. Cijelo bivše korito potoka Lomnica očistili su od smeća i od žbunja, čak su nam obećali da će nam i travu posaditi.

Sudionici su kroz grupni rad razradili moguće modele organiziranja zajednice u suradnji s Gradom Velika Gorica za postizanje ciljeva građanskih inicijativa i kvalitetnijeg upravljanja prirodnim resursima na području Grada Velika Gorica.

Seminar su organizirali Grad Velika Gorica, u suradnji s udrugama Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR), ODRAZ - Održivi razvoj zajednice, Zelena mreža aktivističkih grupa i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, u sklopu projekta Participativno upravljanje prirodnim resursima koji financira Europska unija u sklopu programa Europske unije za Hrvatsku IPA 2012 „Izgradnja lokalnih partnerstava za otvorenu vlast i borbu protiv korupcije u odgovornom upravljanju prirodnim resursima“.

Ovaj projekt financira Europska unija.

Ovaj projekt sufinancira Ured za udruge Vlade RH.

Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost projektnih partnera

i ni na koji se način ne može smatrati da odražava gledišta Europske unije.

Ostale vijesti iz teme

20 Tra 2026

Ova strateška inicijativa Grada Zagreba ima za cilj utvrditi smjernice za dugoročni razvoj, modernizaciju te održivo i učinkovito upravljanje gradskim tržnicama.

Pročitaj više >
16 Tra 2026

Prva ovogodišnja akcija održana je u Crnom Lugu kod naše drage aktivne članice, vrtlarice i edukatorice Andreje Čoh.

Pročitaj više >
14 Tra 2026

U travanju smo održali sedmo izdanje Zrnolova – mjesečno okupljanja lokalnih vrtlara u Knjižnici Kustošija, u sklopu programa Knjižnica sjemenja.

Pročitaj više >
Više novosti