Stvaramo otporniji i održiviji poljoprivredni ekosustav
Zahvaljujući ljudskom djelovanju i upravljanju elementima, poljoprivredni ekosustav uvelike se razlikuje od onog u netaknutoj prirodi. Proučavanjem prirodnih ekosustava možemo doseći veće razumijevanje o složenoj interakciji između živog svijeta i okoliša na nekom prostoru. Primjenom tih spoznaja možemo bolje razumjeti odnose između činitelja u poljoprivrednom ekosustavu (agroekosustavu) te pametnije birati zahvate tako da podupiru njegovu otpornost i održivost, što je cilj znanosti koju nazivamo agroekologija. ZMAG teži pridonijeti širenju znanja o primjeni agroekologije kroz organizaciju tečajeva permakulturnog dizajna, radionica ekološkog vrtlarenja, pčelarstva i uzgoja gljiva te djelatnostima Društvene banke sjemena.
Projekt Naša dobra hrana nastoji poboljšati znanje i vidljivost prehrambenog suvereniteta i agroekologije u Hrvatskoj kao međusobno povezanih i preklapajućih koncepata te upravo zato veliku pažnju polaže na promociju i edukaciju o dobroj hrani, ali i na podršku stvarnim primjerima kroz umrežavanje i razmjenu znanja.
Pročitaj više >ZMAG-ova Društvena banka sjemena ima za cilj doprinijeti jačanju i poboljšavanju lokalnog sjemenarskog sustava te očuvanju što veće raznolikosti kultiviranog bilja, s naglaskom na tradicijske i autohtone sorte. Društvena banka sjemena osmišljena je kao neformalna i lokalno upravljana institucija u vlasništvu svojih članova i otvorena za javnost.
Pročitaj više >Projekt Food Wave – Empowering Urban Youth for Climate Action za svoj cilj ima povećanje znanja, svijesti i angažmana o održivim obrascima potrošnje i proizvodnje hrane za ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama podizanjem kompetencija mladih kao katalizatora promjena u svojim zajednicama promovirajući promjenu ka ekološkoj i inkluzivnoj promjeni obrazaca ponašanja prilikom konzumacije hrane.
Pročitaj više >