EdUTOPIJA 21 – stvaramo održivu budućnost
projekt je koji je zamišljen kao inicijativa za bolje razumijevanje i korištenje održivog razvoja u svakodnevnom životu mladih i lokalne zajednice. Pruža znanja, vještine i vrijednosti koje su potrebne građanima za poboljšanje kvalitete života i pridonosi razvitku svjesnog, aktivnog i odgovornog građanstva. Postavlja škole u srce zajednice kao pokretače i prostore praktične primjene održivog razvoja u zajednici te na inovativan i praktičan način razvija znanja i kompetencije djece i mladih o održivom razvoju, kao i znanja i kompetencije odraslih za unaprjeđenje održivog razvoja. Istovremeno, potiče participativan pristup – umrežavanje, suradnju i angažman lokalne zajednice, djece i mladih, učitelja i roditelja, škola i organizacija civilnog društva – s ciljem osmišljavanja, pokretanja i provođenja suradničkih inicijativa i projekata koji doprinose poboljšanju kvalitete života lokalne zajednice i ostvarivanju ciljeva održivog razvoja.
EdUTOPIJA 21 provodi obrazovne module za odrasle i niz edukativnih predavanja, praktičnih radionica rješavanja problema u lokalnoj zajednici i volonterskih akcija namijenjenih osnovnoškolcima. Djecu i mlade uči o održivom razvoju te ih osnažuje da postanu aktivni građani koji će se znati odnositi prema izazovima 21. stoljeća, s osjećajem solidarnosti i odgovornosti prema svojoj lokalnoj zajednici, ekosustavima planeta i budućim generacijama.
Ovaj model obrazovanja za održivi razvoj je sinergija višegodišnjeg iskustva članova i članica udruge ZMAG kao nositelja projekta te najboljih europskih praksi koje se koriste upravo na projektima suradnje organizacija civilnog društva, škola i lokalne samouprave.
EdUTOPIJA 21 primjer je praktične provedbe kurikuluma za međupredmetnu temu o održivom razvoju za osnovne škole. Također, razvija inovativne metode rada s djecom i mladima koje će škole i obrazovne institucije moći koristiti u daljnjem obrazovanju za održivi razvoj te postavlja temelj za pokretanje sličnih inicijativa u lokalnoj zajednici u budućnosti.
U projekt je uključeno 11 osnovnih škola, 640 učenika i učenica, 32 učiteljice i učitelja te više od 20 ostalih sudionika iz lokalne zajednice. Tokom dvogodišnjeg projekta realizirat će se 7 obrazovnih modula za učitelje, nastavnike, lokalnu upravu, roditelje, i druge građene, te 30 radionica i 28 predavanja iz međupredmetne teme održivog razvoja, 13 volonterskih akcija i 7 radionica rješavanja problema u lokalnoj zajednici, snimit će se film i predstava te organizirati okrugli stol i izložba.
Projekt se provodi u suradnji s Gradom Velikom Goricom i sedam škola na području Velike Gorice: OŠ Eugena Kumičića, OŠ Novo Čiče, OŠ Eugena Kvaternika, OŠ Eugena Kvaternika – PŠ Lukavec, OŠ Eugena Kvaternika - PŠ Dubranec, OŠ Vukovina – PŠ Rakitovec i OŠ Vukovina. Projekt je financiran kroz Švicarsko – hrvatski program suradnje, koji provodi Ured za udruge Vlade RH kroz Poziv Osnaživanje doprinosa organizacija civilnoga društva obrazovanju za održivi razvoj za unaprjeđenje ekonomske i socijalne kohezije.