16. i 17. rujna 2023. na ZMAG-ovom Recikliranom imanju uspješno smo održali festival Naša dobra hrana 7.
Iza nas je još jedan predivan vikend u kojem smo zajedno učili, povezivali se i družili, kuhali i slušali inspirativne priče o tome kako živjeti održivije i odgovornije kao pojedinci, zajednica i društvo. Sve to odvijalo se na festivalu Naša dobra hrana koji se u različitom formatu odvija već 7. godinu zaredom na što smo iznimno ponosni. Jako nas raduje što smo okupili preko 120 ljudi i imali prilike upoznati mnoga nova lica.
U subotu 16.9. Festival smo otvorili uz predstavljanje prve istarske pržionice specialty kave BORA NERA Coffee Roasters. BORA NERA surađuje sa ženskim zadrugama, permakulturnim imanjima i ekološkim proizvođačima kave te svaka njihova kava ima svoju iskaznicu da se zna od kuda je i tko ju je proizveo. Pri tome se brinu za kvalitetu kave, tlo u kojem je rasla, način sušenja i prženja. Nakon predstavljanja, svi sudionici su imali priliku kušati njihovu svježe mljevenu i pažljivo pripremljenu kavu.
Nakon razbuđivanja najfinijim kavama, uslijedilo je predavanje našeg njemačkog gosta Laurenza Von Glahna. Laurenz nam je došao predstaviti svoj rad u sklopu inspirativne farme Gut&Bösel iz Njemačke koja je jedan od najvećih i najpoznatijih primjera regenerativne poljoprivrede u Europi. Radi se o području od oko 3000 ha istočno od Berlina na kojoj se sve vrti oko izgradnje kvalitetnog i bogatog tla. Kako bi proširili utjecaj svog rada, 2018. su osnovali fondaciju Finck koja surađuje s brojnim agencijama, institutima i fakultetima na istraživanju najboljih rješenja za klimatsku krizu kroz odgovorniji i održiviji odnos prema tlu. Laurenz vodi Odjel za istraživanje ciklusa hranjivih tvari i mikroorganizama te nam je ovom prilikom prenio znanje o važnosti kompostiranja i izgradnje tla.
Nakon predavanja, uslijedile su 2 kulinarske radionice. Naša svestrana voditeljica programa hrane Petra Pavleka vodila je radionicu “Kiseli kruh” na kojoj su polaznici učili metodu tradicijske izrade kruha, ali ne s kvascem, nego uz pomoć Petrinog četverogodišnjeg startera kojeg je simpatično nazvala George. Pričalo se i o prednostima lakto-fermentiranog tijesta, a sudionici su ponijeli kući svoj starter za izradu tijesta koji će, nadamo se, živjeti dugo i sretno kao i George.
Luna Džidić, biologinja, kuharica i autorica bloga Sunberry jam, vodila je kulinarsku radionicu za djecu i roditelje „Zdravi ručak“. U sklopu radionice, pripremali su se domaći ravioli s punjenjem od bundeve uz domaći umak od rajčica kao glavno jelo, a kuglice od lješnjaka i kakaa za desert. Učeći o zdravoj prehrani, male vrijedne i predane ruke izrađivale su domaće tijesto za raviole od pirovog brašna, rezale povrće za umak i mijesile slatke kuglice.
Još jedan inozemni gost festivala bio je Johannes Walzer koji je predstavio regenerativnu farmu Lebendiger Landbau (Živa poljoprivreda) u Mecklenburgu na sjeveru Njemačke koju vodi zajedno sa svojom partnericom Laurom. Kao predstavnici pokreta regenerativne poljoprivrede ističu kako na svojoj farmi prvo proizvode tlo, a onda hranu. Na farmi tako kombiniraju znanja iz permakulture, agrošumarstva, regenerativne poljoprivrede i „market garden“ pristupa kako bi stvorili proizvodnu farmu koja ne ugrožava ekosustave i klimu. Johannes nam je, osim priče o njihovoj farmi, pojasnio i što su klimatski farmeri u Europi i zbog čega je važan ovaj pokret koji se sve više širi i dobiva na vrijednosti.
Filip Palašek predstavio nam je svoju zanimljivu priču o regenerativnom vinogradarstvu u kojem se ne koriste herbicidi ni bakar, a tlo je konstantno zatravljeno šarolikom autohtonom vegetacijom koja privlači insekte. Bioraznolikost njegovog vinograda i tlo koje se sastoji od naslaga lesa i panonskog mora daju grožđu iznimnu kvalitetu koja je osnova Filipovih vina, a taj pristup se nastavlja i u samoj vinariji Munđarov breg gdje vino leži i zrije bez žurbe kako bi se dobilo najbolje od svake sorte. Na kraju izlaganja, sudionici su imali priliku kušati prefina međimurska vina.
Sabina Makaj, velika zaljubljenica u zero waste način života, učila nas je kako izraditi sapun za tijelo i lice pomoću prirodnih sastojaka. Na radionici smo izradili dva različita sapuna te ih zajedno ukrašavali laticama i raznim prirodnim bojama poput kurkume, spiruline, praha aronije i cikle, stvarajući miomirisne kreacije.
S Vinkom Tresić, autoricom bologa Veganica.hr, smo izrađivali veganske slastice - tofu knedle, kekse s grahom i čokoladom te sirovi snickers kolač, a polaznici su kući ponijeli recepte i inspiraciju za pripremu zdravih deserata.
U subotu je održan i prigodan sajam lokalno prizvodenih i ekoloških proizvoda, a druženje smo završili uz pizze iz krušne peće, prikazivanje filma "Eating our way to extinction" i krugom oko vatre.
Drugog dana festivala, u nedjelju 17. rujna, održana je praktična radionica izrade komposta prema Johnson Su metodi. Radionicu je vodio stručnjak za izgradnju tla i kompost Laurenz Von Glahn koji nam je dan ranije predstavio farmu Gut&Bösel iz Njemačke. Na radionici smo učili o regenerativnom odnosu prema tlu i važnosti razumijevanja ekosustava u tlu prije pokretanja proizvodnje hrane, a zatim smo izrađivali komposter i pripremali masu koja će se kroz godinu dana transformirati u najfiniji humus, bez potrebnih intervencija i okretanja. Laurenz nas je naučio i kako izrađivati supermoćni tekući ekstrakt od komposta kojim možemo prihranjivati, ali i liječiti naše biljke njegujući ih potrebnim nutrijentima. Radionica je okupila 30-ak sudionika iz cijele Hrvatske. Nadamo se da će u njihovim dvorištima uskoro niknuti novi kompostirajući bioreaktori i da ćemo međusobno razmjenjivati mikroorganizme iz tla kako bi naši komposti bili što bogatiji. U našem slučaju, aktivator je bio kompost koji je za potrebe ove radionice Laurenz donio iz Njemačke.
Program festivala održan je uz financijsku podršku Rosa Luxemburg Stiftung.
Hvala svima na sudjelovanju i stvaranju lijepe, povezujuće atmosfere! Radujemo se sljedećem festivalu, ali i novim prilikama za susret. Prva je već 7.10.2023. kada na imanju organiziramo VII. Konvenciju prirodnog graditeljstva. Vidimo se!