Dobra Ekonomija

PDSE projekt: Održan Dan dobre ekonomije u Ludbregu

23.03.2021.

Na Danu dobre ekonomije u Ludbregu, održanom 19. ožujka 2021. kao dio manifestacije Dana grada Ludbrega, predstavljeni su dosadašnji rezultati projekta Partnerstvo za društvenu i solidarnu ekonomiju.

Dan dobre ekonomije provodi se u sklopu projekta Partnerstvo za društvenu i solidarnu ekonomiju koji promovira i zagovara društvenu i solidarnu ekonomiju u Hrvatskoj te, kroz multisektorsku suradnju, potiče participativni pristup u kreiranju javnih politika za poboljšanje kvalitete života i upravljanje održivim ekonomskim i društvenim razvojem u lokalnoj zajednici.

Nakon uvodnog govora gradonačelnika Dubravka Bilića, uzvanicima je predstavljen je projekt Partnerstvo za društvenu i solidarnu ekonomiju, njegove aktivnosti i ciljevi. Dražen Šimleša je potom predstavio Studiju o kvaliteti života u gradu Ludbregu koja je nastala kao rezultat znanstvenog istraživanja provedenog u sklopu projekta početkom 2020. godine, o stavovima stanovnika Ludbrega i Pregrade o kvaliteti života u njihovim gradovima, o njihovu doživljaju grada i radu lokalne samouprave, o tome što ih veseli i čini ponosnima, o pozitivnim stvarima koje ih okružuju ili pak izazovima i nedostacima koje smatraju da treba unaprijediti.

Također, predstavljeni su i rezultati trening-programa društvene i solidarne ekonomije održanog od 17. do 19. veljače 2021.na kojem su sudionici razvili svoj model solidarnog kratkog lanca opskrbeNa osnovi rezultata istraživanja i razgovora s fokus grupama te s ciljem kreiranja DSE modela dobre prakse, dizajniran je trening-program koji je sudionicima pružio znanja i alate kako bi vlastitim djelovanjem mogli doprinijeti kvaliteti života sredine u kojoj žive. 

Vera Gjokaj, voditeljica projekta, najavila je i Priručnik društvene i solidarne ekonomije koji će lokalnim akterima donijeti „korak po korak“ smjernice za pokretanje i provedbu inicijative u lokalnim zajednicama koje se temelje na principima i vrijednostima društvene i solidarne ekonomije. Osmišljen je kao elektronički priručnik koji će biti dostupan online i svi zainteresirani lokalni akteri i predstavnici gradova u Hrvatskoj jednostavno će ga moći preuzeti i koristiti. Priručnik će sadržavati i modele dobre prakse teće promicati koncept i vrijednosti društvene i solidarne ekonomije. Priručnik će biti predstavljen na Konferenciji o dobroj ekonomiji koja će biti održana 20. travnja 2021. u Zagrebu.

ZMAG-ov projekt Partnerstvo za društvenu i solidarnu ekonomiju promovira i zagovara društvenu i solidarnu ekonomiju u Hrvatskoj te, kroz multisektorsku suradnju, kreira javne politike za poboljšanje kvalitete života i upravljanje održivim ekonomskim i društvenim razvojem u lokalnoj zajednici. Projekt pokazuje kako se suradnjom švicarskih i hrvatskih institucija, jedinica lokalne samouprave i udruga civilnog društva, koristeći principe i vrijednosti društvene i solidarne ekonomije, doprinosi lokalnom ekonomskom razvoju u dva hrvatska grada – Ludbregu i Pregradi. Kroz ovaj projekt ZMAG nastavlja promovirati i primjenjivati kulturu suradnje i solidarnosti između različitih aktera u lokalnim zajednicama i know-how društvene i solidarne ekonomije. Razvoj javnih politika za društvenu i solidarnu ekonomiju ZMAG će u budućnosti provoditi kroz Centar za podršku razvoju društvene i solidarne ekonomije u Hrvatskoj (DSE Centar) koji će osiguravati podršku jedinicama lokalne i regionalne samouprave i organizacijama civilnog društva u razvoju strategija, planova i projekata u lokalnim zajednicama.

Društvena i solidarna ekonomija (DSE) uključuje širok raspon praksi koje obuhvaćaju ekonomske, društvene, okolišne, političke i komunikacijske dimenzije. DSE je rastući pokret koji želi pokrenuti transformativne promjene kako bi se povećao ukupni društveni razvoj i kvaliteta života ljudi, a predvode ga aktivni građani koji žele sistemske promjene i izgradnju društva koje služi ljudima i planetu. DSE je pokret ukorijenjen u lokalnim inicijativama koje su sve više globalno umrežene i djeluju u širokom političkom okviru koji se temelji na solidarnosti, jednakosti, ljudskim pravima, zajedništvu i suradnji.

Partnerstvo za društvenu i solidarnu ekonomiju financiran je kroz Švicarsko–hrvatski program suradnje koji provodi Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske kroz Poziv Osnaživanje hrvatsko-švicarskih partnerstava za lokalni društveno-ekonomski rast i razvoj. Projekt Partnerstvo za društvenu i solidarnu ekonomiju sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Projekt je sufinanciran kroz Švicarsko–hrvatski program suradnje. Program sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Stajališta izražena na ovoj internetskoj stranici isključiva su odgovornost ZMAG-a i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Ostale vijesti iz teme

25 Lis 2024

Sudjelovali smo na pripremnom sastanku u Bangaloreu u Indiji kao članovi Međunarodnog upravnog odbora za Nyéléni proces gdje predstavljamo pokret društvene i solidarne ekonomije.

Pročitaj više >
13 Vel 2024

Krajem siječnja naš Dražen Šimleša izabran je za člana Međunarodnog upravnog odbora Nyéléni procesa (Nyéléni International Steering Committee - NISC). 

Pročitaj više >
12 Vel 2024

28.1.2024. održali smo predavanje o dobroj ekonomiji za mlade u sklopu programa "European green activists training".

Pročitaj više >
Više novosti