Koje su trenutne i buduće uloge društvene ekonomije u krizi uzrokovanoj COVID-19 virusom – kako društvena ekonomija može potaknuti oporavak od krize i transformirati društvo – otkriva Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
Društvena ekonomija igra važnu ulogu u rješavanju i ublažavanju kratkoročnih i dugoročnih utjecaja krize COVID-19 na ekonomiju i društvo. Kratkoročno, akteri društvene ekonomije pomažu oporavku od krize pružajući inovativna rješenja koja imaju za cilj jačanje javnih usluga kao dopunu vladinom djelovanju. Dugoročno, organizacije društvene ekonomije mogu pomoći u preoblikovanju ekonomije nakon krize promicanjem inkluzivnih i održivih ekonomskih modela. Oslanjajući se na desetljeća iskustva, svoje specifične značajke i temeljne principe, društvena ekonomija može nadahnuti modele društvenih inovacija i osjećaj svrhe tvrtkama koje posluju u području tržišne ekonomije. Pročitajte više na web stranici Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), međunarodne organizacije koja radi na izgradnji boljih politika za bolji život, čiji je cilj oblikovati politike koje potiču prosperitet, jednakost, mogućnosti i dobrobit za sve.
Društvenim i solidarnim ekonomijama ZMAG se aktivno bavi kroz projekt Partnerstvo za društvenu i solidarnu ekonomiju (PDSE) i Erasmus+ program EmploySSE. Ovim projektima ZMAG promovira i zagovara društvenu i solidarnu ekonomiju u Hrvatskoj te nastavlja primjenjivati kulturu suradnje i solidarnosti između različitih aktera u lokalnim zajednicama te know-how društvene i solidarne ekonomije.