Deveti vodič DYI: Kreativno recikliranje plastičnih vrećica iz ZMAG-ove nove serije edukativnih materijala Što djeca trebaju znati o održivom razvoju pripremila je Mateja Medić iz ZMAG-a.
Za nove generacije koje imaju priliku graditi bolji svijet, ZMAG je pripremio seriju edukativnih materijala Što djeca trebaju znati o održivom razvoju, koja u formi kratkih i zabavnih vodiča najmlađe upoznaje s konceptom održivosti te im približava pojmove društvenog, ekološkog i ekonomskog područja održivog razvoja.
Djeca su ključna u izgradnji boljeg svijeta, odgovornijeg, pravednijeg i održivijeg društva za sadašnje i buduće generacije. Naš zadatak je usaditi im održive navike. Usmjeriti ih da budu odgovorniji prema sebi, jedni prema drugima i prema okolišu. Pružiti im znanja i vještine koje će im pomoći u nošenju s ključnim izazovima. Naučiti ih da razumiju stvarnost oko sebe i preuzimaju odgovornost za rješavanje problema u društvu u kojem žive. Potaknuti ih da pokreću pozitivne promjene. Pripremiti ih da postanu lideri održive budućnosti…
Krenite već danas s našim super vodičima i malim svakodnevnim (održivim) praksama!
DYI: Kreativno recikliranje plastičnih vrećica
Što znači recikliranje i upcycling?
Pojmovi recikliranje i upcycling zvuče slično i često nam mogu biti zbunjujući. Iako oboje imaju za cilj poboljšati održivost i pomoći okolišu, čineći da što manje otpada završi u okolišu i na odlagalištima, imaju dva sasvim različita značenja.
Upcycle znači ponovno upotrijebiti odnosno izraditi nove predmete od starih, rabljenih stvari ili otpadnog materijala. Ponekad se naziva i kreativno recikliranje. Dakle, u osnovi uzimate stari predmet i dajete mu nevjerojatan novi život. Primjerice, plastična boca može se pretvoriti u razne stvari – lonac za biljke, kantu za zalijevanje Ili hranilicu za ptice.
Jedina ograničenja za upcycling su vaša mašta i vaše vještine, ali ne brinite, nije teško kreativno reciklirati! Zahtjeva samo malo kreativnosti i može biti izvrsna zabava stvarajući nešto novo od nečega starog, a na internetu ima puno inspiracija i ideja. Pri upcyclingu se zadržava izvorni oblik i možemo prepoznati predmet, možemo vidjeti što je bilo, ali i što je postalo. Dakle, upcycling nema nikakve veze s industrijskim postupkom recikliranja. Umjesto toga, upcycling poboljšava predmet koji bi inače bio otpad kako bi ponovno bio koristan.
Recikliranje je industrijski postupak pri kojem se predmeti razgrađuju i pretvaraju u nove materijale, a zatim se od tih materijala ponovno izrađuje novi proizvod (poput limenke za piće, plastičnih boca i sl.). Jednom kada predmet više ne može imati nikakvu svrhu, tada ga je ekološki prihvatljivije reciklirati, nego ga poslati na odlagalište.
Zašto je važno recikliranje i upcycling?
Na svijetu živi oko 8 milijardi ljudi, a svi zajedno proizvodimo puno smeća koje puni odlagališta i šteti okolišu. Stanovništvo raste iz godine u godinu, što znači da moramo proizvoditi sve više svega, što zauzvrat stvara sve više otpada. Toliko smo se navikli da se stvari masovno proizvode i izrađuju da kupujemo stvari onoliko brzo koliko ih bacamo. Nažalost, mnoge kvalitetne stvari i dalje završavaju na odlagalištima otpada. Bez obzira radi li se o savršeno upotrebljivom namještaju, elektronici ili odjeći, žalosno je vidjeti dragocjene materijale i resurse koji propadaju.
Dakle, umjesto da odlagališta koja su vrlo štetna za okoliš punimo s više otpada, možemo pronaći novu svrhu starim stvarima jer time smanjujemo količinu onoga što odlazi na odlagališta te ne koristimo sirovine iz prirodnih resursa potrebne u proizvodnji novih stvari.
Kako kreativno reciklirati u svom domu?
Plastične vrećice se postupkom taljenja pretvaraju u kompaktan, čvrst i vodootporan materijal koji se može koristiti za izradu brojnih uporabnih predmeta, kao što su: pernice, kozmetičke torbice, torbice za mobitel, podmetači za jelo, torbe za kupovinu pa čak i kabanice.
Popis potrepština:
- najmanje 2 šuškave plastične vrećice
- masni papir (za pečenje ili paus papir)
- škare
- glačalo
- podloga za glačanje ili daska za glačanje
- drveni trokut ili ravnalo / šivaća mašina
NAPOMENA: Važno je raditi kraj otvorenog prozora ili najbolje vani kako se ne bi udisale pare koje mogu biti otrovne, ovisno o vrsti materijala.
Koraci:
- postavite podlogu za glačanje i na nju stavite 1 list masnog papira
- izrežite ručke i dno plastične vrećice
- preklopite dvoslojnu vrećicu 3 puta – dok ne dobijete pravokutnik od 8 slojeva
- stavite drugi list masnog papira na složeni pravokutnik
- uključite peglu na srednju temperaturu
- peglajte "složenac" dok se slojevi vrećice ne spoje
- napravite još jedan isti takav komad
- iskrojite svoj zamišljeni proizvod škarama
- složite izrezani materijal u oblik koji želite spojiti (pernica, torbica...) i ponovno ga postavite između masnog papira
- postavite drveno ravnalo ili trokut na 0,5 cm od rubova koje spajate i prođite peglom tih 0,5 cm kako bi se spojili rubovi vašeg proizvoda
I to je to! Vaše dijete sada može kreativno reciklirati i pretvoriti nešto staro u nešto novo! Naš sljedeći vodič stiže uskoro!
Kratki vodiči o održivosti za djecu rezultat su niza predavanja i radionica namijenjenih osnovnoškolcima, koje su prošle godine održane u sklopu projekta EdUTOPIJA 21 – stvaramo održivu budućnost, a koje obrađuju teme održivog razvoja kao što su zdrava prehrana, održiva potrošnja, otpad i plastika, ljudska prava, demokratsko građanstvo te modeli proizvodnje i potrošnje koje štite ljude i planet.
ZMAG-ov projekt EdUTOPIJA 21 – stvaramo održivu budućnost svojim edukativnim programom i participativnim pristupom osnažuje djecu i mlade da postanu aktivni građani koji će se znati odnositi prema izazovima 21. stoljeća, s osjećajem solidarnosti i odgovornosti prema svojoj lokalnoj zajednici, ekosustavima planeta i budućim generacijama.