U sklopu drugog ciklusa Food Wave treninga za mlade, studenti Agronomskog fakulteta posjetili su Reciklirano imanje i sudjelovali u predavanjima o izazovima u području hrane, povezanosti ekološkog otiska i hrane te zdravoj i održivoj prehrani.
ZMAG je 26. studenoga 2021. na Recikliranom imanju ugostio studente Agronomskog fakulteta i delegaciju Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo Grada Zagreba iz Odjela za pripremu i provedbu mjera politike urbane prehrane.
Trening se provodi u sklopu projekta Food Wave – Empowering Urban Youth for Climate Action, za koji je Grad Milano okupio konzorcij od 27 partnera uključujući i Grad Zagreb, u okviru programa Development Education Awareness Raising (DEAR). Opći cilj projekta je povećanje znanja, svijesti i angažmana o održivim obrascima potrošnje i proizvodnje hrane za ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama.
Dražen Šimleša iz ZMAG-a, koji je ujedno i koordinator Europske mreže za solidarnu ekonomiju – RIPESS EU, održao je predavanje o najvažnijim izazovima u području hrane u sklopu kojeg je prezentirao negativan utjecaj proizvodnje hrane na globalno zagrijavanje, klimatske promjene i kvalitetu života, predstavljajući istovremeno i uzrok problema i važan dio rješenja. Na predavanju o povezanosti ekološkog otiska i hrane, polaznici treninga imali su prilike čuti što je to ekološki otisak, kako se računa i kako kroz djelovanje na inidvidualnoj i kolektivnoj razini te kroz javne politike možemo utjecati na njegovo smanjenje.
Na predavanju Mateje Medić pod nazivom Zdravi ljudi = zdrava planeta moglo se čuti više o tome što je to zdrava i održiva prehrana, na koji način je hrana koju biramo povezana sa zdravljem društva, okoliša i ekonomije te što svatko od nas može učiniti za vlastito zdravlje, a time i zdravlje planete. Nakon teoretskog upoznavanja sa temom, sudionici su učili kako je jednostavno vlastitim rukama, od lokalnih namirnica, mogu napraviti zdrave i nutritivno bogate alternative industrijskim proizvodima – ovaj put na meniju bio je domaći namaz od lješnjaka i viškog rogača.
U sklopu treninga predstavljen i Erasmus+ projekt EmploySSE kroz koji ZMAG sa partnerima radi na uključivanju tema, vrijednosti i metodologije iz društvene i solidarne ekonomije u kurikulume strukovnog obrazovanja.
Zadovljstvo nam je razvijati i graditi dugoročnu suradnju s Agronomskim fakultetom i nadamo se da će ovakve edukacije osnažiti motivirane mlade studente da budu katalizator promjene u svojim lokalnim zajednicama i na budućim radnim pozicijama. Veselimo se novim prilikama da s obrazovnim i gradskim institucijama surađujemo na zajedničkom cilju kreiranja održivije i zdravije budućnosti.