U fokusu 4. Konvencije prirodnog graditeljstva su teme samoodrživog života, gradnja konopljom, slamom i zemljom te edukacija za prirodne graditelje.
Četvrto izdanje Konvencije prirodnog graditeljstva održat će se u subotu, 10. listopada 2020. od 10 do 22 h na Recikliranom imanju u Vukomeriću. Konvencija prirodnog graditeljstva je edukativno-promotivni događaj koji povezuje i umrežava ekološki orijentirane graditelje, projektante, naručitelje i sve zaljubljenike u tradicijsku i prirodnu arhitekturu. Osmišljena je kao platforma za razmjenu znanja, upoznavanje, promociju inovacija i održivih rješenja, a na svakom svom izdanju predstavlja rad značajnih graditelja, istraživača, praktičara, obiteljskih poduzeća, organizacija i njihove inovativne projekte. Riječ je o jedinoj manifestaciji takve vrste u Hrvatskoj.
Sudionike ovogodišnjeg izdanja očekuju demonstracije zelenih tehnologija i inovacija, savjetovanje stručnjaka, upoznavanje materijala i demonstracijskih objekata, predavanja i diskusije, druženje i umrežavanje, promocija filma, predstavljanje vlastitih inicijativa i projekata s mogućnošću mentoriranja te lokalni specijaliteti i boravak u veličanstvenoj prirodi.
Sudjelovanje na Konvenciji je besplatno, a broj posjetitelja je ograničen na 100 ljudi.
Program:
10 h Samoodrživi život u šumi, Nikola Borić, Shumska farma
11 h Edukacija za graditelje – Akademija prirodnog graditeljstva, Matko Šišak, ZMAG
12 h Što zapravo trebamo?, Siniša Bodrožić
13 h Next step – iskustvo edukacije pri austrijskom udruženju graditelja slamom, Mario Benković
14 h Ručak
15 h Terenski posjet gradilištu – obiteljska kuća od bala slame u Vukomeriću
16 h Demonstracija izrade zida od slame i različitih tehnika zemljanih žbuka, Goran Brumnić – Mex i Alen Cerovac - Ceki
17 h Demostracija Bioblock, Hempcreat i izolacijske ploče od konoplje, Mario Franić, Vesela Motika
19 h Promocija filma: 2. Akademija prirodnog graditeljstva, Nives Sertić
20 h Pizza party by Vrki
Ovaj događaj sufinancira Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u sklopu programa Centar znanja za društveni razvoj u području održivog življenja i razvoja permakulture.
Foto: Ivan Šardi